20

Demokracie nebo krach v Evropě

BERLÍN – „Evropa se musí demokratizovat, jinak se rozpadne!“ Toto konstatování je víc než jen pouhým sloganem z manifestuHnutí za demokracii v Evropě – DiEM25, uskupení, které jsem právě pomohl založit v Berlíně. Je to prostý, byť málo doceňovaný fakt.

Současný rozklad Evropy je až příliš reálný. Kam se člověk podívá, tam jako by se objevovala nová štěpení: podél hranic, uvnitř našich společností a ekonomik i v myslích evropských občanů.

Ztráta evropské integrity vyšla bolestně najevo během posledního obratu v uprchlické krizi. Nejvyšší evropští představitelé vyzvali tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, aby otevřel hranice své země uprchlíkům z válkou zmítaného syrského města Aleppo, ale jedním dechem pokárali Řecko, že pouští tytéž uprchlíky na „evropské“ území, a dokonce pohrozili, že postaví na hranicích plot oddělující Řecko od zbytku Evropy.

Podobnou dezintegraci lze pozorovat v oblasti financí. Kdyby americký občan vyhrál jackpot v loterii, neřešil by, zda má výhru uloženou v bance se sídlem v Nevadě nebo v New Yorku. Pro eurozónu to neplatí. Stejná částka v eurech má diametrálně odlišnou „očekávanou“ hodnotu na portugalském, italském, řeckém, nizozemském či německém bankovním účtu, poněvadž banky ve slabších členských státech jsou odkázané na sanace od fiskálně sužovaných vlád. Jde o jednoznačný příznak rozkladu jednotné měny.