Ruská otázka Evropy

BRUSEL – Přítel, nebo nepřítel, anebo cosi znepokojivě uprostřed? Tuto otázku si klade Evropa ohledně Ruska a Rusko ohledně nově průbojné Evropy. Příklon prezidenta Vladimíra Putina k Dmitriji Medveděvovi, předsedovi plynárenské společnosti Gazprom, která čím dál pevněji svírá energetické dodávky do Evropy, tuto otázku posouvá do ještě ostřejšího světla.

Vztahy mezi Evropou a Ruskem se zhoršují už několik let, ale kdysi zvládnutelné ekonomické otázky, včetně energie, teď zjitřují mnohem vrtkavější politické neshody. Hrozí ovzduší neskrývaného nepřátelství, s potenciálně vyšší cenou než během nejhlubší krize studené války.

Nejzřetelnějším a nejbezprostřednějším ohniskem sporu je Kosovo. Je pravděpodobné, že zkraje příštího roku většina členských států Evropské unie uzná enklávu albánské většiny na jižním okraji Srbska za nezávislý stát. To nesporně rozvášní nejen Srbsko, ale i Kreml.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/zzMKEDP/cs;