Evropská finanční pustina

PAŘÍŽ – „Duben je nejkrutější měsíc,“ napsal T. S. Eliot na úvod své skvělé básně Pustina. Kdyby byl ovšem Eliot investorem z povolání a v posledních několika letech sledoval evropské finanční trhy, jsem si naprosto jistý, že by zvolil srpen.

V srpnu 2007 rozhodnutí BNP Paribas zavřít dva své hedžové fondy exponované v sektoru podřadných hypoték vyvolalo letní likviditní krizi u všech evropských bank. Letos se do centra pozornosti dostala Société Générale, velká konkurentka BNP. Její akcie se během jediného dne v půli srpna propadly o víc než 14 %, takže dosáhly hlubin už dva a půl roku nedotčených. Rozletěly se fámy o možném snížení ratingu suverénního dluhu Francie, provázené spekulacemi o důsledcích pro francouzské banky.

Jelikož právě Francouzi ze všech Evropanů nejvíce ctí zvyk, že v srpnu by se neměla dělat žádná účelná práce, je to pro tamní bankéře kruté zacházení. Nikterak neotáleli s prohlášením, že je nespravedlivé na ně takto ukazovat prstem.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WadGPaG/cs;