Evropa blokuje Rusko

Náprava politických a strategických vztahů mezi Ruskem a Západem pokračuje plným tempem. Vztahy s NATO den ode dne sílí a tato nová orientace Ruska je nevratná. Avšak navzdory ceně, kterou prezident Putin platí doma za svou prozápadní politiku - jež zde není ani zdaleka tak populární jako na Západě -, dostalo se Rusku jen skrovné ekonomické odměny, což zvlášť platí o Evropské unii.

Opravdu, Evropa nijak nechvátá, aby Rusku usnadnila vstup na své trhy. Předseda Evropské komise Romano Prodi loni v květnu na summitu Rusko-EU potvrdil statut Ruska coby "tržní ekonomiky". Tento tah měl usnadnit přístup Ruska na evropské trhy. Dnes je však jen málo pravděpodobné, že jednotlivé členské země EU toto ustanovení do 18. září schválí. Bez toho totiž tento statut nebude platit.

Místo aby Evropská unie otevřela své dveře, jako by hledala různé nepřímé cesty, jak uzavírat své trhy před ruským zbožím. Od května připravuje komise EU pro obchodní politiku nová přísná pravidla pro ruský export do unie. Nové regulace mohou příslib, jímž se Rusku dostalo "statutu tržní ekonomie", zvrátit v pouhou formalitu, která nerozšíří přístup ruské ekonomiky na trhy EU ani o píď.

https://prosyn.org/GWzGkLacs