Dated European map

Tři zlomové linie Evropy

PAŘÍŽ – Před deseti nebo dvaceti lety zněla existenční otázka pro Evropskou unii, zda má EU v globalizovaném světě stále smysl. Dnes tato otázka zní, zda dokáže efektivně reagovat na velké vnější šoky.

Evropské sousedství je chudé a nebezpečné. Příjem na obyvatele jižně od Gibraltaru více než pětkrát klesá. Na Ukrajině v poslední době zuří válka. Izraelsko-palestinský konflikt trvá už přes 50 let. A sotva skončila válka v Iráku, vypukla řež v Sýrii.

Několik desetiletí po druhé světové válce si Evropa mohla dovolit přehlížet, co se děje za jejími hranicemi: bezpečnost byla záležitostí Spojených států. Poměry se však změnily. Ústup USA z Iráku vytyčil hranice jejich angažmá a problémy v bezprostředním sousedství EU – nejen v Sýrii, ale i východně a jižně – dnes klepou na dveře. Zdálo by se tedy, že hlavní prioritou EU by měla být ochrana sebe sama a stabilizace vlastního prostředí.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Lh1eMYW/cs;