Evropské a asijské závody ve zbrojení

Když započalo sjednocování Evropy, panoval názor, že „stále těsnější unie“ vytvoří společenství, které ochrání Evropany před politickým vydíráním. Nyní vidíme – přestože zrušení zbrojního embarga bude díky tlaku USA a čínské agresivitě odloženo –, že Evropská unie se stala pouhým nástrojem korupce, když Francie a Čína koncipují společné akční plány.

Tato strategie je prostá a bezcitná. Největší diktatura na světě se chystá rozdrtit a okupovat první čínskou demokracii v dějinách – Tchaj-wan. Aby toho dosáhla, potřebuje Čínská lidová republika mnohem důmyslnější zbraně, než jakými dnes disponuje.

Spojené státy takové zbraně do Číny přirozeně nevyvážejí. Místo toho se USA snaží odradit čínské vládce od rozpoutání vojenského útoku na tchajwanské demokraty. Pokud však EU někdy začne Číně nabízet rozsáhlý export výkonných a útočných zbrojních systémů, pak bude vojenská síla Lidově osvobozenecké armády schopna porazit obranné složky Tchaj-wanu. Více než 600 raket, které jsou již v pevninské Číně rozmístěny, je namířeno na města a vojenské základny na ostrově.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/YRp94Qtcs