768eed0246f86fd407fc9c00_ms2282.jpg

Erdoğanova ekonomická revoluce

ISTANBUL – Od roku 2002 vládne v Turecku Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a v ekonomické oblasti zaznamenává pozoruhodný úspěch. Její bilance je v novodobých dějinách Turecka téměř unikátní – srovnatelné bylo pouze období vládnutí Demokratické strany (DP), která se dostala k moci v 50. letech, na počátku pluralitní parlamentní demokracie v Turecku, a řídila zemi téměř deset let.

Éra vlády této strany je v tureckém veřejném povědomí zakořeněná jako období fenomenálního růstu a rozšiřujících se svobod. Téměř 42 let poté, co DP svrhla vojenská junta, má nicméně AKP díky mandátu získaném ve volbách 12. června nakročeno k tomu, aby vytvořila nové standardy tureckého rozvoje.

Na rozdíl od lídra DP Adnana Menderese, který byl po zinscenovaném vojenském procesu brutálně popraven, si šéf AKP Recep Tayyip Erdoğan, jenž dnes zahájí své třetí funkční období ve funkci premiéra, zajistil demokratickou politickou kontrolu nad tureckou armádou a státní správou. Zdá se, že schopnost obou institucí zpochybnit výsledky voleb se vyčerpala.

https://prosyn.org/jIQaX5lcs