23

Jak ukončit náboženské násilí na Blízkém východě

FÁS – Eskalace radikalismu, násilí a občanských válek na Blízkém východě od roku 2010, kdy vypukla takzvaná povstání arabského jara, si vyžádala obrovskou daň na lidských životech a majetku. Potřeba vybudovat efektivní státy, které podporují mír, zajišťují větší příležitosti a prosperitu a chrání lidská práva, snad ani nemůže být naléhavější.

Násilí, které se v posledních několika letech rozšířilo, si už vyžádalo více než 180 000 obětí mezi Iráčany a 470 000 obětí mezi Syřany. Více než 6,5 milionu Syřanů je navíc vnitřně vysídlených a dalších 4,8 milionu muselo odejít ze země. Často jsou mučeni ve věznicích a ponižováni v uprchlických táborech. Podle odhadů tvoří 70-80% obětí civilisté, většinou ženy a děti.

Syrské centrum pro politický výzkum uvádí, že polovina uprchlíků a vnitřně vysídlených lidí je ve věku do 18 let. To má velký dopad na jejich budoucí vyhlídky. Zpráva UNICEF konstatuje, že 2,1 milionu dětí v Sýrii a 700 000 dětí syrských uprchlíků nechodí do školy. Přístup ke vzdělání postrádá celkem 80 000 dětských uprchlíků v Jordánsku.

Všechny tyto lidské náklady jsou ovšem příznakem hlubšího problému – a navzdory všeobecnému přesvědčení není tímto problémem islám. Skutečnost, že radikální islamisté nebo džihádisté jsou muslimy, ještě neznamená, že jejich náboženství, natožpak jejich etnicita či kultura jsou zákonitě násilné.