3

Demografická výzva pro rozvíjející se ekonomiky

WASHINGTON, DC – Stárnutí populace se často uvádí jako významný ekonomický problém rozvinutého světa. Nová zpráva společnosti McKinsey Global Institute (MGI) však ukazuje, že v mnoha rozvíjejících se ekonomikách představují demografické posuny ještě větší ohrožení růstových vyhlídek.

Celosvětový růst populace o 1,6% ročně podnítil výrazné rozšiřování objemu pracovní síly a rychlé zvyšování HDP v mnoha rozvíjejících se ekonomikách. V Číně a Jihoafrické republice se zaměstnanost více než zdvojnásobila a v Brazílii, Indii, Indonésii, Mexiku a Nigérii se nejméně ztrojnásobila. V Saúdské Arábii vzrostla zaměstnanost téměř devětkrát.

Růst populace však zpomaluje a očekává se, že průměrný roční růst zaměstnanosti v rozvíjejících se ekonomikách klesne z 1,9% na 0,4%. V absolutních číslech bude tento pokles hlubší než v rozvinutých ekonomikách, kde se v nadcházejících letech očekává propad ročního růstu zaměstnanosti z 0,9% na 0,1%. Ve většině ekonomik se očekává, že zaměstnanost bude během příštího půlstoletí kulminovat; v Číně by se objem pracovní síly mohl v tomto období o 20% snížit.

Tento trend má samozřejmě výjimky. Indonésie a JAR budou podle předpokladů dál vykazovat růst zaměstnanosti (byť pomalejšími tempy). Objem pracovní síly v Nigérii by se měl v letech 2014 až 2064 podle odhadů ztrojnásobit a podobná tempa růstu zaznamená i řada dalších ekonomik subsaharské Afriky.