Hospodářská realita vrací úder

Téměř každý den se dovídáme o dalších nenasytných ředitelích a manažerech amerických firem, kteří se svými účetními, právníky a investičními bankéři zosnovali plán, jak ošidit investující veřejnost. Nejde ale jen o skandály. Veřejnost by o nevyzpytatelnosti dnešních finančních trhů měla vědět mnohem více. Směnné kurzy a ceny akcií se dnes výrazně odchylují od svých dlouhodobých základních hodnot, což pro reálnou ekonomiku může znamenat zhroucení zaměstnanosti, produkce i investic. Přitom finanční analytikové, kteří o těchto trendech přednášejí v televizi, je nedokáží posoudit realisticky.

Podívejme se na americký dolar, jehož hodnota vůči euru v posledních dnech prudce poklesla. Od poloviny devadesátých let až donedávna dolar vůči evropským měnám výrazně posiloval. Když se v lednu 1999 objevilo na scéně euro, obchodovalo se za 1,17 USD. Pak plynule ztrácelo až na hodnotu 0,83 USD, aby se v posledních dnech vyšplhalo zpět, téměř na paritní úroveň s dolarem.

Pro ekonomy-teoretiky není nedávný vzestup eura žádným překvapením. Směnné kurzy mají tendenci výrazně se odchylovat od dlouhodobých průměrných hodnot. Nebývalá síla dolaru v posledních letech musela nutně jednou skončit návratem k průměrné hodnotě. Tento návrat probíhá právě teď.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/8w8qHFT/cs;