furman6Hennadii Minchenko UkrinformFuture Publishing via Getty Images_ukraine atm Hennadii Minchenko UkrinformFuture Publishing via Getty Images

Ekonomické důsledky války na Ukrajině

CAMBRIDGE – Ruská invaze na Ukrajinu je rychlá a dramatická, kdežto ekonomické důsledky se projeví mnohem pomaleji a budou méně spektakulární. Samotná válka je nesmírná tragédie, v prvé řadě pro ukrajinský lid, ale také pro ruský lid a obecněji pro globální řád. Když se něco takového stane, očekáváme, že to bude jako ve středověké moralitě, kde se všechny zlé důsledky rozehrají stejně dramaticky ve všech směrech, včetně hospodářství. Jenže tak ekonomika nefunguje.

Pravda, finanční trhy na zprávy o ruské invazi reagovaly okamžitě. Celosvětový index MSCI, přední globální ukazatel stavu akciových trhů, klesl na nejnižší úroveň za téměř rok. Cena ropy se zvedla nad sto dolarů za barel, zatímco evropské ceny zemního plynu zprvu vyletěly o téměř 70 %.

Tyto zvýšené ceny energií negativně postihnou globální hospodářství. Obzvlášť zranitelná je Evropa, protože v posledních letech udělala málo pro snížení závislosti na ruském plynu, ba v některých případech – především v Německu, které odstoupilo od jaderné energetiky – ji ještě zhoršila.

https://prosyn.org/mpny9XAcs