Jason Furman, a former chair of President Barack Obama’s Council of Economic Advisers, is Professor of the Practice of Economic Policy at Harvard University’s John F. Kennedy School of Government and Senior Fellow at the Peterson Institute for International Economics.
CAMBRIDGE – Ruská invaze na Ukrajinu je rychlá a dramatická, kdežto ekonomické důsledky se projeví mnohem pomaleji a budou méně spektakulární. Samotná válka je nesmírná tragédie, v prvé řadě pro ukrajinský lid, ale také pro ruský lid a obecněji pro globální řád. Když se něco takového stane, očekáváme, že to bude jako ve středověké moralitě, kde se všechny zlé důsledky rozehrají stejně dramaticky ve všech směrech, včetně hospodářství. Jenže tak ekonomika nefunguje.
Pravda, finanční trhy na zprávy o ruské invazi reagovaly okamžitě. Celosvětový index MSCI, přední globální ukazatel stavu akciových trhů, klesl na nejnižší úroveň za téměř rok. Cena ropy se zvedla nad sto dolarů za barel, zatímco evropské ceny zemního plynu zprvu vyletěly o téměř 70 %.
Tyto zvýšené ceny energií negativně postihnou globální hospodářství. Obzvlášť zranitelná je Evropa, protože v posledních letech udělala málo pro snížení závislosti na ruském plynu, ba v některých případech – především v Německu, které odstoupilo od jaderné energetiky – ji ještě zhoršila.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in