buiter40_DANIEL ROLANDAFP via Getty Images_ecb Daniel Roland/AFP via Getty Images

Bude z nového evropského TPI bankomat?

NEW YORK – Konečně je tady. Evropská centrální banka spustila nástroj na ochranu transmise (TPI – Transmission Protection Instrument) s cílem předcházet fragmentaci měnové politiky uvnitř eurozóny. Nový nástroj, ohlášený těsně po zasedání Rady guvernérů ECB dne 21. července, zastínil novinku, že ECB zvýší svou měnověpolitickou sazbu o 50 bazických bodů, což je víc, než se očekávalo, ale méně, než makroekonomická situace a mandát v oblasti cenové stability vyžadují.

Tisková zpráva uvádí, že TPI „bude přírůstkem do sady nástrojů Rady guvernérů, který lze nasadit k potlačení nenáležitého, poruchového směřování trhu, které představuje vážnou hrozbu pro transmisi měnové politiky napříč eurozónou“. Budou-li splněna určitá předem stanovená kritéria, „Eurosystém bude moci uskutečňovat nákupy cenných papírů na sekundárním trhu v jurisdikcích zažívajících zhoršení finančních podmínek nevynucené fundamenty dané země, za účelem potlačení rizik pro transmisní mechanismus“.

Rozumím ekonomickým důvodům pro vytvoření facility, která poslouží jako tvůrce trhu poslední záchrany či spíše jako kupující poslední záchrany, když na trzích se suverénním dluhem (a trzích se systematicky důležitými soukromými cennými papíry) bude podstatně narušena tržní likvidita. Finanční trhy mohou být vrtkavé a nespolehlivé. Jsou to spletité, nelineární systémy, které se mohou chaoticky kymácet od iracionální rozjařilosti k bezdůvodné skleslosti. Sebepotvrzující záchvaty strachu a paniky mohou zapříčinit vyschnutí tržní likvidity. Ve světě mnoha rovnovážných stavů mohou i formálně efektivní finanční trhy přinášet nežádoucí cenové bubliny, vedoucí k sebenaplňujícím se dluhovým krizím a platebním neschopnostem.

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/eHswQvvcs