Zubožené Spojené státy?

Větší část uplynulého desetiletí kázala Amerika světu, jak je její ekonomika dokonalá. Jak je orientovaná na konkurenci, jak uvolňuje regulaci práce, jak jednoduchou má záchrannou sociální síť a jak to všechno prý přispívá k její dynamice a vyššímu růstu.

Kontinentální Evropa měla americký model následovat a liberalizovat své pracovní trhy, aby podniky, které chtějí nabírat nové síly, přitom neztrácely peníze a aby se mzdy zaměstnanců, kteří si najdou novou práci, nesnížily o zkrácené sociální dávky. Japonci měli zestátnit ztráty, které vykázal tamní bankovní trh poté, co praskla japonská bublina, a zase reprivatizovat ty jeho části, které by mohly mít šanci uspět, a zbytek zlikvidovat. Východoasijským tygrům bylo doporučeno opustit německo-japonský finanční systém, založený na univerzálním bankovnictví, a přijmout model anglosaský, založený na likvidních finančních trzích. K tomu ještě dostali hubováno za to, že nedostatečně regulují své finanční systémy.

Další rozvojové země si vyslechly, že jejich obchodní bariéry, jejich libování si v inflačním finančnictví, jejich neschopnost zabránit daňovým únikům a jejich vlády slabé na to, aby vymáhaly majetková a smluvní práva i vůči místní honoraci, organizovaným zlodějům a hlavně vůči funkcionářům z vlastních řad, jim nedovolují užívat si z nového globalizovaného rohu ekonomické hojnosti.

https://prosyn.org/l2doGiCcs