36

Poselství Donalda Trumpa

CAMBRIDGE – Vůdčí pozice Donalda Trumpa v honbě za nominací na prezidentského kandidáta strany Republikánů, kterou získal v listopadu, vyvolala zděšení. Vedeni republikánů se bojí, že nebude schopný porazit Hillary Clintonovou, pravděpodobnou kandidátku demokratů. Někteří pozorovatelé se však více obávají vyhlídek na Trumpovo prezidentství. Někteřé dokonce Trumpa vidí jako potenciálního amerického Mussoliniho.

Ať jsou jejich problémy jakékoliv, tak USA dneška nejsou jako Itálie v roce 1922. Institucionální mechanismy kontrol a rovnováhy v Ústavě USA, společně s nestranným volebním systémem, mají šanci omezit dokonce i showmana na úrovni reality-TV. Nebezpečím není to, že pokud Trump dosáhne Bílého domu, tak že udělá to, co říká, ale škody způsobené tím, co říká během své snahy se tam dostat.

Vůdci jsou posuzováni nejen podle efektivity jejich rozhodování, ale také podle významu, který mají a který zanechají svým následovníkům. Většina lídrů získává podporu apelem na existující identitu a solidaritu jejich skupin. Ale významní lídři vzdělávají o světě své následovníky i za hranici své přímé skupiny.

Po druhé světové válce, během které Německo vpadlo do Francie potřetí za 70 let, rozhodl francouzský lídr Jean Monnet, že pomsta na poraženém Německu by způsobila ještě další tragédii. Namísto toho přišel s plánem na postupný rozvoj institucí, které vyústily v Evropskou unii, která pomohla učinit z další takové války cosi nemyslitelného.