Donald Trump Passion Brian Cahn/ZumaPress

Poselství Donalda Trumpa

CAMBRIDGE – Vůdčí pozice Donalda Trumpa v honbě za nominací na prezidentského kandidáta strany Republikánů, kterou získal v listopadu, vyvolala zděšení. Vedeni republikánů se bojí, že nebude schopný porazit Hillary Clintonovou, pravděpodobnou kandidátku demokratů. Někteří pozorovatelé se však více obávají vyhlídek na Trumpovo prezidentství. Někteřé dokonce Trumpa vidí jako potenciálního amerického Mussoliniho.

Ať jsou jejich problémy jakékoliv, tak USA dneška nejsou jako Itálie v roce 1922. Institucionální mechanismy kontrol a rovnováhy v Ústavě USA, společně s nestranným volebním systémem, mají šanci omezit dokonce i showmana na úrovni reality-TV. Nebezpečím není to, že pokud Trump dosáhne Bílého domu, tak že udělá to, co říká, ale škody způsobené tím, co říká během své snahy se tam dostat.

Vůdci jsou posuzováni nejen podle efektivity jejich rozhodování, ale také podle významu, který mají a který zanechají svým následovníkům. Většina lídrů získává podporu apelem na existující identitu a solidaritu jejich skupin. Ale významní lídři vzdělávají o světě své následovníky i za hranici své přímé skupiny.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/6U0mOxPcs