Nedovolme, aby Amerika přivedla mezinárodní konkurzní reformu ke krachu

Jsem známý tím, že často kritizuji Mezinárodní měnový fond, takže když se mu něco podaří, měl bych to naopak ocenit. MMF konečně uznal neúspěch své politiky podpory zemím v nouzi - neúspěch, který se tak zřejmě prokázal v případě Thajska, Indonésie, Koreje, Ruska, Brazílie a naposledy Argentiny. Fondu třikrát sláva!

Vydatná pomoc v nouzi zemím dovolovala krátkodobě udržet nadhodnocený směnný kurz, díky čemuž mohly bohaté elity vyvézt peníze ze země za výhodnějších podmínek. Západním bankám, jež neopatrně rozpůjčovaly peníze, tato podpora pomohla získat jejich peníze zpět. A spolu s tím, jak nadhodnocený směnný kurz - byť jen krátkodobě udržitelný - dále stahoval ekonomiku dolů, nezůstalo zemi, jež bylo takto ,,pomoženo", nic než břemeno povinnosti splácet miliony dolarů v půjčkách MMF.

Tento problém se nejzřetelněji ukázal během pomoci Rusku v roce 1998, kde došlo k oživení růstu paradoxně až po fiasku podpůrného programu, tedy až poté, co rubl devalvoval. Miliardy dolarů, které Rusko dostalo jako půjčku, rychle zmizely na švýcarských a kyperských účtech tehdejších ruských oligarchů. To se ale vědělo už v červenci roku 1998, kdy mělo dojít k půjčce, ovšem za chyby MMF musí dnes platit ruští občané.

https://prosyn.org/c807uyycs