29

Uveďte zpět volenou vládu Egypta

NEW YORK – K ukončení prohlubující se polarizace a sílícího krveprolití v Egyptě je nezbytné udělat jeden naléhavý úvodní krok: opětovně uvést Muhammada Mursího do úřadu jako řádně zvoleného egyptského prezidenta. Jeho sesazení prostřednictvím vojenského puče bylo nedůvodné. Je sice pravda, že proti Mursího vládě se vyslovily miliony demonstrantů, ale ani masivní pouliční protesty nejsou dostatečným důvodem pro vojenský puč ve jménu „lidu“, když výsledky voleb opakovaně ukazují něco jiného.

Není pochyb, že egyptská společnost je hluboce rozdělená podél sektářských, ideologických, třídních a regionálních hranic. Od svržení třicetileté Mubárakovy vlády v únoru 2011 už ale země několikrát šla k volebním urnám. Výsledky ukázaly pevnou všelidovou podporu islamistických stran a postojů, přestože jasně odhalily i trhliny, které zemi roztínají.

Na přelomu let 2011 a 2012 proběhly v Egyptě parlamentní volby. Mursího Strana svobody a spravedlnosti, vytvořená Muslimským bratrstvem, utržila největší díl odevzdaných hlasů a dva hlavní islamistické bloky společně získaly zhruba dvě třetiny hlasů. V prezidentských volbách v červnu 2012 Mursí svého protivníka Ahmada Šafíka, Mubárakova posledního premiéra, porazil v poměru 52 ku 48 %. Při celonárodním referendu v prosinci 2012 schválila 64% většina hlasujících návrh ústavy podporovaný Muslimským bratrstvem (byť účast byla nízká).

Sekulární argumentace, že Mursího touha po moci ohrožovala rodící se egyptskou demokracii, neobstojí. Sekulární, armádní a mubárakovští odpůrci Muslimského bratrstva využívají všechny dostupné páky, ať už demokratické či nikoliv, aby zablokovali demokratický výkon moci ze strany islamistických stran. To je v souladu s desetiletí trvajícím paradigmatem egyptských dějin, v němž byli Bratři – a islamistické politické síly obecně – mimo zákon a jejich členové vězněni, mučeni a vyháněni do emigrace.