0

Přerušená demokracie

Demokracii ve smyslu většinově volené vlády se cosi přihodilo a došlo k tomu na celém světě. Lidé nějak ztratili důvěru ve volby.

Volební účast v mnoha zemích klesá. V případě voleb do Evropského parlamentu je úroveň účasti voličů natolik k smíchu, že až klade otazník nad legitimitu výsledků. I bez ohledu na volební účast je navíc pravda, že jsme si zvykli přijímat strany či kandidáty, kteří získají ve všeobecných volbách 25%, jako ,,vítěze". Od Holandska a Finska po Argentinu a Japonsko se většinové vlády ustavují s menšinovou podporou.

Ani zdánlivé výjimky nesvědčí o opaku. Málokterý americký prezident získal podporu více než 10% oprávněných voličů: je skutečností, že polovina oprávněných amerických voličů není registrována k volbám; z těch, kteří registrováni jsou, polovina k volbám nejde; a vítězného kandidáta volí méně než polovina těch, kteří k volbám přijdou. Dokonce ani ,,drtivá" většina Tonyho Blaira v britské dolní sněmovně nemá pevnou půdu pod nohama: v posledních volbách v roce 2002 získala Labour Party něco přes 40% všech hlasů při 60% účasti. Blairovu stranu tedy podpořilo pouhých 24% všech voličů.

V mnoha zemích se tato situace podstatně liší od toho, jak volby vypadaly před dvaceti, natož padesáti lety. Co se stalo?