Přerušená demokracie

Demokracii ve smyslu většinově volené vlády se cosi přihodilo a došlo k tomu na celém světě. Lidé nějak ztratili důvěru ve volby.

Volební účast v mnoha zemích klesá. V případě voleb do Evropského parlamentu je úroveň účasti voličů natolik k smíchu, že až klade otazník nad legitimitu výsledků. I bez ohledu na volební účast je navíc pravda, že jsme si zvykli přijímat strany či kandidáty, kteří získají ve všeobecných volbách 25%, jako ,,vítěze". Od Holandska a Finska po Argentinu a Japonsko se většinové vlády ustavují s menšinovou podporou.

Ani zdánlivé výjimky nesvědčí o opaku. Málokterý americký prezident získal podporu více než 10% oprávněných voličů: je skutečností, že polovina oprávněných amerických voličů není registrována k volbám; z těch, kteří registrováni jsou, polovina k volbám nejde; a vítězného kandidáta volí méně než polovina těch, kteří k volbám přijdou. Dokonce ani ,,drtivá" většina Tonyho Blaira v britské dolní sněmovně nemá pevnou půdu pod nohama: v posledních volbách v roce 2002 získala Labour Party něco přes 40% všech hlasů při 60% účasti. Blairovu stranu tedy podpořilo pouhých 24% všech voličů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/RjOU65l/cs;