0

Zneškodnění íránské ropné zbraně

Íránská vláda, podobna Severní Koreji, od konfrontace ohledně svého jaderného programu neustoupí. Proč by měla? Jaderná zbraň je nejzazší garancí, že Spojené státy nikdy nebudou schopny Íránu udělat to, co provedly Iráku. Navíc tento zápas s USA sjednocuje tolik potřebnou domácí podporu.

Co tedy mohou USA pro oslabení íránské pozice udělat? Coby čtvrtý největší vývozce ropy na světě Írán nesmírně profituje ze ztrojnásobení globálních cen ropy během posledních čtyř let. Jeho ekonomická stabilita je na příjmech z ropy závislá, takže právě tady jsou íránští vládci zranitelní.

Američtí diplomaté nikdy nebudou Radu bezpečnosti OSN přemlouvat k zavedení sankcí na íránské energetické vývozy. Bushova administrativa však může usilovat o zmírnění globálních cen energií – a měla by začít odmítáním nechat se polapit do pasti rostoucích napětí, kdykoli se íránskému prezidentu Mahmúdu Ahmadínedžádovi zachce.

Ahmadínedžád projevil vynalézavost při vedení diplomatického střetu. Jeho vláda odmítla mezinárodní výzvy k ukončení obohacování uranu, ignorovala termíny stanovené OSN, vyzbrojila irácké milice, dodala Hizballáhu zbraně pro útoky na Izrael, popřela holocaust a uspořádala vojenská cvičení poblíž Hormuzského průlivu, skrze který prochází 40% světové ropy dopravované po moři. Všechny tyto provokace posilují tlak na růst cen ropy, čímž obohacují íránskou vládu.