Russian army parade.

Od vzpomínky k popření v Rusku

LONDÝN – Moje nejbolestivější zkušenost v Rusku byla návštěva tábora Perm-36 v roce 1998, jediného zachovalého stalinistického tábora na nucené práce. Účastnil jsem se v Permu semináře na Moskevské škole politických studií. Účelem školy založené pozoruhodnou Lenou Nemirovskaya bylo představit mladým post komunistickým Rusům demokracii, kapitalismus a samosprávu.

Během jednoho hořce studeného dubnového dne jsem se přidal ke skupině přátel na výlet do bývalého tábora. Perm-36, který byl postaven ve 40. letech jako “běžný“ pracovní tábor, byl v roce 1972 přebudován na koncentrační tábor pro politické vězně.

Poslední vězeň byl propuštěn v roce 1987, tři roky do vlády Michaila Gorbačova. Nyní byl tábor obnoven jako Gulag Museum skupinou Memorial, lidskoprávním uskupením, které založil fyzik a disident Andrei Sakharov, aby připomněl Rusům jejich totalitní minulost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

To access our archive, please log in or register now and read two articles from our archive every month for free. For unlimited access to our archive, as well as to the unrivaled analysis of PS On Point, subscribe now.

required

Log in

http://prosyn.org/cGbUxEg/cs;