Dlouhodobý plán pro syrské uprchlíky

BEJRÚT – Byť jsem s uprchlíky a pracovníky zahraniční pomoci v Libanonu a Turecku strávil pouhé tři dny, apokalyptická povaha krize v Sýrii je víc než zřejmá: přes sto tisíc mrtvých, devět milionů přesídlených, dva miliony dětí nechodí do školy, znovu se objevují nemoci jako obrna a sousední země mají plné ruce práce s vlnami uprchlíků.

Bezpočet srdceryvných příběhů o ztrátě manžela, manželky, sourozenců a dětí, o zničených domech a živnostech ani nemluvě, přináší další znepokojivé důkazy o tom, jak se syrská občanská válka stala regionálním konfliktem (což dokládá bombový útok na íránské velvyslanectví v Bejrútu). Vzbouřenci proti prezidentu Assadovi teď bojují mezi sebou, neboť džihádisté získávají navrch. Experti už nehovoří o několikaměsíčním konfliktu, ale odkazují na roky, či dokonce dekády.

Vzdor impozantnímu úsilí organizací zahraniční pomoci, jako je International Rescue Committee (IRC), které se snaží zachraňovat životy a přinést do regionu naději, je děsivou pravdou, že ochránit civilisty nelze, zejména před ostřelovači a zbloudilými raketami, natož před hladem a bezdomovectvím. Válčící frakce neuznávají pojem nezúčastněných nebojujících osob a pohrdají mezinárodními normami vedení války. Kromě toho, že byly použity chemické zbraně, OSN odhaduje, že 2,5 milionu civilistů chybí potraviny, voda a léky, protože některá města a vesnice jsou v těžko dostupných místech, přičemž podle odhadů 250 tisíc lidí je zcela odříznuto od vnější pomoci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Q4jEW5K/cs;