Tma v Dárfúru

Dárfúr je slovo symbolizující nejčerstvější příklad vracejícího se mezinárodního problému, který se před deseti lety dostal na první stránky novin v souvislosti se Rwandou. Co má svět dělat, když se velký počet lidí stane obětí násilí pocházejícího z jejich vlastní země?

Dárfúr samotný je region v západním Súdánu, kde žijí arabští a afričtí muslimové. Konflikt propukl na začátku roku 2003, kdy rebelové ze Súdánského osvobozeneckého hnutí zaútočili na vládní vojska ve snaze získat pro region větší autonomii a více zdrojů. Súdánské vládní letectvo a vládou podporovaní vojáci (známí jako džandžavídi) provedli odvetná opatření nejen proti ozbrojeným rebelům, ale i proti civilistům, o nichž se domnívali, že vzbouřence podporují. Vesnice byly rozehnány, ženy znásilněny, nearabští muži zabiti.

Počátek současné krize může být předmětem diskuse, jeho oběti však nikoliv. Víc než 50 tisíc mužů, žen a dětí přišlo o život, přes 1,5 milionu lidí ztratilo střechu nad hlavou. To je nesporně genocida; toto slovo pro popis dění v Dárfúru použila vláda USA, ale jen několik málo dalších.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/POLtfgO/cs;