Snižujte teď, šetřete později

WASHINGTON – Centrální banky po celém světě konečně zareagovaly na globální finanční krizi tím, že zorganizovaly koordinované snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. To je vítaný krok, avšak zapotřebí je mnohem více – a rychle. Zavedou-li se ihned, mohou mít prudká snížení sazeb stále významný pozitivní dopad. Odloží-li se, bude jejich dopad pravděpodobně minimální.

Kam se člověk podívá, reagují hlavní světové centrální banky na prohlubující se krizi pomalu. Toto selhání odráží dominanci konvenční ekonomiky, která v globální komunitě centrálních bankéřů vytvořila skupinové myšlení uzavřené novým nápadům. V důsledku toho se centrálním bankám nepodařilo rozpoznat blížící se finanční cunami, a dokonce i po jeho příchodu dál vedli poslední válku proti inflaci.

Nejhoršími provinilci jsou Evropská centrální banka a Bank of England. To není nijak překvapivé, poněvadž evropští centrální bankéři jsou ve svém uvažování nejkonvenčnější a nejvíce posedlí inflací. Zároveň to vysvětluje, proč měla kontinentální Evropa tak dlouhou dobu tak vysokou nezaměstnanost.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5gLeg2d/cs;