Proč padají komoditní ceny?

CAMBRIDGE – Ceny ropy se od června propadly o 40 % – což je dobrá zpráva pro země dovážející ropu, ale špatná zpráva pro Rusko, Venezuelu, Nigérii a další vývozce ropy. Někteří tento propad cen připisují americkému boomu břidlicové energie. Jiní poukazují na neúspěch OPEC domluvit se na omezení dodávek.

To ale není celý příběh. Klesly i ceny železné rudy. Nižší jsou také ceny zlata, stříbra a platiny. Totéž platí pro ceny cukru, bavlny a sojových bobů. Vlastně se od první půle roku snížila většina dolarových komoditních cen. Ač cenu každé komodity ovlivňuje řada sektorově specifických faktorů, skutečnost, že propad je tak široce založený, – jak už to s velkými cenovými výkyvy bývá – poukazuje na působení makroekonomických činitelů.

Proč tedy makroekonomické faktory mohou stlačovat komoditní ceny? Možná jde o deflaci. Přestože je ale inflace velice nízká, a v několika zemích dokonce záporná, musí docházet ještě k něčemu dalšímu, protože komoditní ceny padají oproti celkové hladině cen. Jinými slovy padají reálné komoditní ceny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/K1idqur/cs;