0

Zkomercializujte SDR

BERKELEY – Guvernér Čínské lidové banky Čou Siao-čchuan vyvolal před nedávným summitem skupiny G-20 rozruch, když prohlásil, že Zvláštní práva čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu by měla nahradit dolar v roli světové rezervní měny. Jeho úvahy se setkaly s naprosto smíšenými reakcemi.

Stoupenci uznali rozpory systému, v němž se národní měna používá mezinárodně. Pokud ekonomiky rostou, centrální banky pochopitelně usilují získat více rezerv. Jsou-li však tyto rezervy převážně ve formě dolaru, pak stoupající poptávka umožňuje Spojeným státům financovat svůj vnější deficit s nepřirozeně nízkými náklady. To potažmo umožňuje hromadění neudržitelných nerovnováh, které vedou k nevyhnutelnému krachu. Nedávné události tento problém obnažily – a guvernér Čou má tedy pravdu, když volá po jiném systému.

Skeptici však pochybují, zda by SDR někdy mohla nahradit dolar v roli hlavní světové rezervní měny, a to z toho prostého důvodu, že SDR nejsou měnou. Je to složená účetní jednotka, v níž MMF vydává svým členům úvěry.

Tyto úvěry lze ve fondu přeměnit na dolary a jiné měny a lze je používat při oficiálních transakcích mezi členskými státy MMF. Nelze je však využít v ostatních transakcích, v nichž se angažují centrální banky a vlády. Nelze je využít k intervencím na devizových trzích ani při jiných transakcích s tržními účastníky. To znamená, že SDR nejsou jako oficiální rezervní měna atraktivní.