meng2_KalawinGetty Images_climatefinance Kalawin/Getty Images

Vzbudit naději probuzením kapitálu

SAN MATEO, KALIFORNIE – Atmosféra v závěru Konference OSN o změně klimatu (COP27) minulý měsíc v Egyptě vedla dosti silně k vystřízlivění. Ruská invaze na Ukrajinu přiměla země obrátit se k palivovému uhlí a dalším fosilním palivům, aby naplnily své energetické potřeby, čímž patrně oddalují přechod k čistě nulové ekonomice. COP27 ale také zdůraznila potřebu využívat veřejné politiky, regulace a technologického novátorství k dosahování klimaticky bezpečné budoucnosti.

Dnes už je zcela nabíledni, že podpora projektů v souvislosti s klimatem v nezbytném rozsahu na celém světě bude vyžadovat obrovské sumy kapitálu. Mezinárodní energetická agentura odhaduje, že jen přechod k čisté energetice bude stát biliony dolarů ročně, a to bez zohlednění ztrát a škod, především v rozvojových zemích. Průlomová dohoda, jíž COP27 dospěla k vytvoření fondu, který pomůže zemím s nižšími příjmy zvládnout nejhorší dopady změny klimatu, naznačuje, že světoví lídři jsou si této skutečnosti vědomi.

Kapitál z darů a od multilaterálních rozvojových bank ale sám stačit nebude. Přičinit se musí také soukromý sektor. Jasná cesta k odemčení obřího potenciálu globálních kapitálových trhů prozatím neexistuje. Existují však dobré důvody k naději.

https://prosyn.org/OplFltzcs