Blížící se čínská obchodní revoluce

Čína je teď aktivním členem světového ekonomického a politického společenství. Mnoho Číňanů se dnes těsí relativnímu blahobytu a větsím osobním svobodám, přestože pro spoustu jejich spoluobčanů je modernizace trpkou přítěží. Mnozí očekávají, že vstup Číny do Světové obchodní organizace (WTO) tyto tendence urychlí a že snad dokonce povede k zásadním právním a politickým změnám.

Ačkoli pohyb kupředu bude pomalejsí, než jak se dnes větsinou soudí, změny, jež si vynutí členství ve WTO budou zásadní, neboť budoucnost Číny budou mnohem více než dosud diktovat či určovat faktory, které nemá Peking pod kontrolou. Členství ve WTO nejenže nedovolí návrat k minulosti, ale navíc vyvolá elementární otázky o státní suverenitě a bouřlivou diskusi o tom, kolik zahraničních aktivit bude Čína na svém území tolerovat.

Dopad nezasáhne jen ekonomiku, ale výrazně se podepíse také na společenském a politickém životě. Někteří analytikové sice přisli s celou řadou katastrofických scénářů na téma rostoucích nepokojů spojených se stoupající nezaměstnaností a společenskou nerovností, liberální čínstí intelektuálové vsak členství vítají, neboť doufají, že s sebou přinese spravedlivějsí a demokratičtějsí politický režim. Ve skutečnosti vstup země do WTO zvýrazní trendy, jež se daly do pohybu mnohem dříve, než Čína do WTO vstoupila. Zánik starého hospodářského pořádku přijde rychleji a dopředu se dostanou vznikající soukromé podniky a nové sektory.

https://prosyn.org/FjiDoaRcs