Dolarová potíž Číny

CAMBRIDGE – Kdy si Čína konečně uvědomí, že nemůže hromadit dolary donekonečna? Má už přes dva biliony dolarů. Opravdu Číňané chtějí za dalších pět až deset let sedět na čtyřech bilionech dolarů? Vzhledem k tomu, že vláda Spojených států zírá na dlouhodobou cenu finanční výpomoci a zároveň nezadržitelně zvyšuje sociální výdaje, neměli by se Číňané obávat opakování evropské zkušenosti ze 70. let 20. století?

V průběhu 50. a 60. let Evropané nahromadili obrovský balík amerických pokladničních poukázek ve snaze udržet si pevné zavěšení směnných kurzů, právě tak jako Čína dnes. Během 70. let, kdy výdaje za válku ve Vietnamu a nárůst cen ropy v posledku přispěly ke katastrofálnímu vzestupu inflace, se kupní síla evropských dolarů bohužel scvrkla.

Možná že není třeba, aby se Číňané obávali. Vždyť světoví lídři, kteří se právě setkali na summitu G20 v Pittsburghu, prohlásili, že podniknou veškerá opatření, aby opětovnému nástupu téže kalamity zabránili. Klíčovým pilířem jejich preventivní strategie je potlačit „globální nevyváženosti“, což je eufemismus pro obří obchodní deficit USA a odpovídající přebytky jinde, v neposlední řadě v Číně.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/tag9avK/cs;