

Though Polish voters in October ousted their right-wing populist government, recent elections in Slovakia and the Netherlands show that populism remains as malign and potent a political force as ever in Europe. But these outcomes also hold important lessons for the United States, where the specter of Donald Trump’s return to the White House haunts the runup to the 2024 presidential election.
MNICHOV – Během finanční krize severní členové eurozóny zachránili své protějšky na jihu poskytnutím obřích finančních výpomocí a podporou slibu Evropské centrální banky, že euro zachrání za každou cenu. Když však nedávno Německo požadovalo systém kvót k řešení masivního přílivu uprchlíků, jeho partneři takovou solidaritu neprojevili. Konečně, když teď Francie otřesená pařížskými útoky vyhlásila válku Islámskému státu, ostatní evropské země krčí rameny, mumlají kondolence a tiše doufají, že konfliktu budou ušetřeny.
Plyne z toho zřetelný závěr: Evropa udělala značný pokrok na cestě k fiskální unii, leč unii politické zůstává velmi vzdálena.
Půlstoletí od založení společného trhu a 15 let od zavedení jednotné měny Evropě stále schází sjednocené policejní síly a společná zahraniční politika. Snad největší problém tkví v tom, že EU je stále domovem 28 armád s 28 náčelníky štábu, svázaných jen volně v rámci NATO.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in