0

Přežije Itálie Berlusconiho?

Jestliže se sice jako pravděpodobné jeví to, že historie bude Silvia Berlusconiho hodnotit jako méně významného ministerského předsedu Itálie, určitě si jej zapamatuje jako premiéra neobyčejného – a neobyčejně bizarního. Slíbit jednu věc a realizovat jinou nebyla ani tak slabost jeho vlády, jako spíše její jednotící princip.

Vzhledem k nevyzpytatelnosti Berlusconiho vlády není překvapivé, že od voleb v roce 2001, kdy se vrátil k moci, ve všech dalších volbách – správních, regionálních i evropských – zvítězila středolevá koalice l’Unione. Vyhlídky levice v nadcházejících parlamentních volbách přesto nejsou zdaleka jisté a Berlusconi, jak se zdá, není odsouzen k nezdaru.

Vzhledem k hospodářským poměrům v zemi by si člověk myslel, že Itálie je zralá na ráznou změnu. Za poslední čtyři roky dosahoval průměrný růst příjmů pouhých 0,3%, oproti 1,5% v Evropské unii, a v posledních dvou letech se opět začal zvyšovat státní dluh.

Navíc strategií Berlusconiho vládní středopravé koalice Casa della Libertà je šlapat vodu a čekat, až zrychlí evropské hospodářství, místo aby řešila italské strukturální nedostatky. Vláda je proto kritizována nejen odbory, ale i sdružením zaměstnavatelů Confindustria, jež v roce 2001 ministerskému předsedovi Berlusconimu dávalo silnou podporu.