Dokáže důvěřivý slaboch odzbrojit Saddáma?

Séf zbrojního inspektorátu OSN a Irák se domluvili na předběžných podmínkách vedení zbrojních inspekcí, jež by teoreticky mohly začít už za dva týdny. Úspěch takové domluvy ale závisí nejen na tom, kdy, kde a jak budou inspekce prováděny, ale na lidech, kteří je budou provádět.

Vedením zbrojní inspekce OSN, jejímž úkolem je hledat, nacházet a ničit Saddámovy zbraně hromadného ničení, byl pověřen Hans Blix. Blixe znám už více než čtyřicet let. V roce 1960, kdy jsem stál v čele Svédské liberální mládeže, byl mým zástupcem. Jeho kariéru od té doby bedlivě sleduji. Rok byl švédským ministrem zahraničí a později se stal generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) ve Vídni.

Jako člověk je Blix milý a má smysl pro humor; jako politik je slabý a dá se snadno napálit. Méně vhodných evropských politiků pro boj "kdo s koho" se Saddámem Husajnem je už dle mého soudu opravdu jen hrstka. Věřte mi, že je to pro mě naprosto k nevíře, když v televizi poslouchám, jak má Blix vést jednání s nohsledy iráckého diktátora.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/3Jl2igj/cs;