Dokáže důvěřivý slaboch odzbrojit Saddáma?

Séf zbrojního inspektorátu OSN a Irák se domluvili na předběžných podmínkách vedení zbrojních inspekcí, jež by teoreticky mohly začít už za dva týdny. Úspěch takové domluvy ale závisí nejen na tom, kdy, kde a jak budou inspekce prováděny, ale na lidech, kteří je budou provádět.

Vedením zbrojní inspekce OSN, jejímž úkolem je hledat, nacházet a ničit Saddámovy zbraně hromadného ničení, byl pověřen Hans Blix. Blixe znám už více než čtyřicet let. V roce 1960, kdy jsem stál v čele Svédské liberální mládeže, byl mým zástupcem. Jeho kariéru od té doby bedlivě sleduji. Rok byl švédským ministrem zahraničí a později se stal generálním ředitelem Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) ve Vídni.

Jako člověk je Blix milý a má smysl pro humor; jako politik je slabý a dá se snadno napálit. Méně vhodných evropských politiků pro boj "kdo s koho" se Saddámem Husajnem je už dle mého soudu opravdu jen hrstka. Věřte mi, že je to pro mě naprosto k nevíře, když v televizi poslouchám, jak má Blix vést jednání s nohsledy iráckého diktátora.

https://prosyn.org/3Jl2igjcs