Evropská bitva o rychlý internet

LONDÝN – Mezi mnoha úkoly, před nimiž stojí nová Evropská komise, figuruje také otázka, jak poskytnout ultrarychlé širokopásmové připojení k internetu všem 500 milionům obyvatel Evropské unie bez zvýšení daní či vyvolání bankrotu evropských telekomunikačních společností. Tento požadavek vede mnoho lidí k tomu, že vyzývají k vyšším příspěvkům internetové giganty typu Google, Netflix či Facebook, kteří jsou často terčem kritiky za to, že nepřikládají ruku k dílu – a dokonce jsou pranýřováni coby „solitéři“ drancující evropská aktiva a trhy. Je tato kritika podložená?

Jedním slovem: není. Skutečnost je taková, že velké internetové společnosti – z nichž většina sídlí ve Spojených státech – už dnes přispívají miliardami dolarů na zavádění a udržování sítí a datových center, které jsou pro fungování internetu nezbytné.

Tyto společnosti v posledních třech letech přímo investovaly více než 75 miliard eur do internetové infrastruktury, přičemž jejich výdaje se během tohoto období zvyšovaly zhruba o 10% ročně. Navíc se účastnily konsorcií, které investovaly více než 500 milionů eur do pokládky transpacifického podmořského optického kabelu, jenž je v provozu od roku 2010, a do 8300 kilometrů dlouhého kabelu vedoucího z jihovýchodní Asie do Japonska, který byl zprovozněn v loňském roce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VUrTDJq/cs;