0

Skončí britské volby bez vítězů?

LONDÝN – Labouristická strana v předvolebních průzkumech jen těsně zaostává za konzervativci, a tak by z voleb ve Velké Británii, plánovaných na 6. května, mohl docela dobře vzejít zablokovaný parlament, v němž žádná velká strana nezíská většinu a jazýčkem na vahách moci budou liberální demokraté. Premiérem se pak s podporou liberálních demokratů stane buďto labourista Gordon Brown, anebo konzervativec David Cameron – podle toho, která strana získá více křesel.

Je překvapením, že konzervativci nemají před labouristy obrovský náskok. Po 13 letech u moci zahájila Labouristická strana volební kampaň s nesmírným handicapem: dědictvím Tonyho Blaira. Ten se z nejsilnějšího aktiva labouristů v roce 1997 proměnil v největší přítěž této strany po válce v Iráku a v roce 2006 musel být prakticky vystrnazen.

Jeho nástupce, kancléř státní pokladny (ministr financí) Gordon Brown, byl Blairem výstižně popsán jako „dunivý“. Muž, který v soukromém životě oplývá šarmem a humorem, je na veřejnosti neúprosně tvrdošíjný. Vůbec první „prezidentskou“ televizní debatu v Británii opanoval mladistvý liberální demokrat Nick Clegg, jenž vystupoval svěže a přímočaře. David Cameron byl uhlazený, leč vágní, a laločnatý Brown působil jako puška nabitá statistikou.

Tato statistika však nebyla tak dobrá, jak být měla. Brownova pověst uvážlivého fiskálního hospodáře se s velkou recesí rozplynula.