Brigitte Bardotová a divocí psi bukurešťští

BUKUREŠŤ: Toho by se nadál snad jen náš největší dramatik, Eugene Ionesco. Jeho génius uměl znamenitě vylíčit svět, kde vítězí absurdno. Představte si scénu: Bukurešť, le petit Paris, město se třemi miliony obyvatel, širokými bulváry a honosnými městskými vilami, nyní z poloviny v troskách. Chudoba se vymyká kontrole, sirotčince praskají ve švech, smečky divokých psů se toulají ulicemi.

Nic z toho Západ nezajímá, leda snad okrajově. Rumunští politikové jsou podobně lhostejní: posledních deset let strávili nikam nevedoucími půtkami, zatímco jejich postkomunističtí sousedi dali svým společnostem novou podobu a připravili je na vstup do EU.

Pak bukurešťský starosta Traian Basescu navrhne plán kontroly psů: radnice uspí každého psa bez majitele. Zájem Západu naráz vzplane. Ale ne proto, aby pomohl nám, lidem – ani proto, aby pomohl městu, kterým bloudí armáda zdivočelých psů, takže často vypadá jako město duchů z kovbojky Sergia Leoneho. Kdepak. Slavná BB – Gérard Dépardieu musí přijet každým dnem – a další celebrity tohoto světa, lidé neschopní uronit slzu pro nechtěné sirotky nebo masovou chudobu, kterou za sebou nechal Ceaušescu, přilétají do Bukurešti (nepochybně první třídou), aby ochránili její divoké psy a házeli špínu na jejího starostu.

https://prosyn.org/WvxPLBRcs