British flag.

Bilancování nad Brexitem

BRUSEL – Nabídka ministerského předsedy Davida Camerona britským občanům, aby se konalo referendum o odchodu z Evropské unie, se před pouhými pár roky mohla zdát jako opodstatněně bezpečný risk. Tehdy by asi většina lidí volila zůstat v EU. To bylo předtím, než řecká krize způsobila chaos v eurozóně a než příchod stovek tisíc uprchlíků způsobil, že EU (ačkoliv ne Velká Británie) ztratila kontrolu nad některými ze svých hranic.

Cameron možná přiměje další evropské lídry, aby souhlasili s jeho požadavky na reformu, bez které – jak sám řekl – nebude vést kampaň za setrvání jeho země v EU. Nejsou extrémní: garance, že státy mimo eurozónu získají plný přístup na jednotný trh; méně byrokracie na EU úrovni; výjimku Britům od “stále těsnější“ unie. Jeho poslední požadavek – méně benefitů pro migranty v EU – bude pro lídry EU ten nejtěžší k přijetí.

Navzdory tomuto reformnímu tlaku kritizují někteří britští euroskeptici Camerona za to, že je příliš měkký. Pokušení opustit něco, co vypadá jako potápějící se loď a jít do toho slavně sám, v Británii sílí. Je to pochopitelné. Otázkou je, jestli by byl “Brexit“ tak skvělý, jak si rádi představují jeho propagátoři.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/WsDgGCg/cs;