House of Commons UK Parliament via Flikr

Stojí Evropa za tu námahu?

PAŘÍŽ – Když Velká Británie v roce 1973 vstoupila do tehdejšího Evropského hospodářského společenství, byla na chvostě evropské integrace. Nadcházející referendum o jejím dalším členství v Evropské unii přináší otázku, jestli je dnes Británie v čele evropské dezintegrace.

Věc nemá mnoho společného s bezvýznamnou dohodou, k níž ministerský předseda David Cameron nedávno dospěl se svými kolegy v EU. Stěží lze věřit tomu, že právě tato dohoda v červnu rozhodne o osudové volbě Británie. Zásadní otázkou je, zda členství v EU stále poskytuje dostatečně velké přínosy, aby převážily nad ztrátou suverenity, která s ním souvisí.

Není to téma k diskusi jen v Británii. Pro mnohé v EU je však velice těžké si tuto otázku položit, protože Evropa je stále emocionálně nabitá. Jedině v Británii může k ochodu z EU vyzvat ministr kabinetu ze strany, která zemi do unie přivedla. Žádný německý, francouzský ani španělský politik hlavního proudu by se neopovážil o věci otevřeně diskutovat, natož argumentovat pro rozvod.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/g5tzAlHcs