From semiconductors to electric vehicles, governments are identifying the strategic industries of the future and intervening to support them – abandoning decades of neoliberal orthodoxy in the process. Are industrial policies the key to tackling twenty-first-century economic challenges or a recipe for market distortions and lower efficiency?
Sestého října se v Brazílii bude konat první kolo prezidentských voleb. Bude to hlasování, jež snad ze všeho nejvíce bude připomínat referendum o dosavadních osmi letech prezidentování Fernanda H. Cardosa.
Favorité voleb - čtyřnásobný kandidát na prezidenta Luiz Ignacio "Lula" da Silva ze Strany pracujících, který celý rok vedl v žebříčcích volebních preferencí, a ministr financí Ciro Gomes z Pokrokové socialistické strany - tvrdí, že díky Cardosově vládě oslabila odolnost Brazílie vůči vrtochům mezinárodních trhů. José Serra z Brazilské sociálnědemokratické strany a Cardosův favorit teď po dlouhé bitvě, které trvala celé léto, dýchá na hřbet Lulovi. Přestože stojí na prezidentově straně, i on odmítá, že by jeho prezidentování mělo být pokračováním Cardosova dosavadního úřadování.
To začalo v roce 1994 s příslibem ekonomické stabilizace a po Cardosově znovuzvolení v roce 1998 se prodloužilo o další čtyři roky. Během svého úředního období Cardoso privatizoval telekomunikace, státní těžařskou společnost a část energetického sektoru. Inflace sice klesla, ale nezaměstnanost, státní dluh a násilí ve městech prudce vzrostly. Prohloubily se sociální nerovnosti a v loňském roce docházelo v zemi dokonce výpadkům proudu a v některých oblastech byla zavedena přídělová dodávka elektrické energie.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in