0

Velký bratr Google?

MOSKVA – „Google porušuje své motto ‚Nebuďte zlí.‘“ Googlu slouží ke cti, že když si tuhle větu vygooglujete v angličtině („Google violates its ‘don’t be evil’ motto“), najdete odkaz na debatu nad tímto tvrzením, jíž jsem se nedávno zúčastnila.

Čirou náhodou mám s Googlem spletitý vztah. Mnohokrát jsem se občerstvila u jejich stolu – jako osobní host, členka poradního výboru nestátní organizace Stop Badware, již sponzoruje, a řečník na jejich akcích. Zasedám také ve správní radě společnosti 23andMe, již spoluzaložila manželka spoluzakladatele Googlu Sergeye Brina.

Sedím ale také ve správní radě společnosti Yandex v Rusku, jedné z nemnoha společností na světě, které na domácím trhu vítězí nad Googlem, a dále WPP, celosvětové reklamní a marketingové firmy a proslulého konkurenta Googlu. Konečně jsem podezíravá vůči jakékoli koncentraci moci.

Uvítala jsem tedy příležitost ujasnit si své myšlení. V debatě jsem stála na straně nesouhlasících: Google své motto neporušuje. Rozhodně si však myslím, že jednou by k tomu dojít mohlo.