0

Pozor na raněné lvy

CAMBRIDGE – Vedoucí představitelé skupiny G-20, kteří se ušklíbají nad americkým návrhem číselných limitů obchodní rovnováhy, by měli vědět, že si zahrávají s ohněm.

Podle nedávné společné zprávy Mezinárodního měnového fondu a Mezinárodní organizace práce se USA podílejí na světovém vzestupu nezaměstnanosti od roku 2007, který představuje celkem 30 milionů lidí, plnými 25 procenty. Bude-li tato situace pokračovat, před kteroužto možností už dlouho varuji, položí to základy k obrovským globálním obchodním třenicím. Rozezlenost voličů vyjádřená v nynějších amerických volbách do Kongresu by se mohla ukázat jako pouhá špička ledovce.

Protekcionistická obchodní opatření, například ve formě přísného amerického cla na čínský dovoz, by byla hluboce sebezničující, a to i bez nevyhnutelných odvetných kroků. Nenechme se však mýlit: půda pro populistickou ekonomii je den ode dne úrodnější.

Nový americký Kongres hledá obětní beránky ekonomické šlamastyky, ve které se země ocitla. A v zemi, jejíž prezident někdy otevřeně zpochybňuje přísné ideologické lpění na volném obchodu, je všechno možné, zejména před prezidentskými volbami v roce 2012. Pokud obchodní třenice skutečně vzplanou, budou možná politici na dnešní „měnové války“ zpětně pohlížet jako na drobnou rozmíšku v mnohem rozsáhlejší bitvě.