0

Ožebračující měnové kurzy?

ŽENEVA – Když Švýcarská národní banka (SNB) nedávno snížila svou úrokovou sazbu na 0,25%, oznámila, že půjde ve stopách Federálního rezervního systému Spojených států a Bank of England a zapojí se do „kvantitativního uvolňování“. Ještě překvapivější bylo současné oznámení, že SNB intervenuje na trhu zahraničních měn s cílem zvrátit zhodnocování franku. Bude to první salva ve válce konkurenčních devalvací?

Úrokové sazby jsou ve Švýcarsku tradičně nízké. Podobně jako většina dalších centrálních bank čelících recesi snížila SNB svou strategickou úrokovou sazbu až k nulové spodní hranici. Po jejím dosažení se tradiční monetární politika stává neúčinnou, poněvadž úrokové sazby se už jako nástroj nedají použít.

Proto nyní centrální banky hledají nástroje nové. Jeden takový pokus představuje kvantitativní uvolňování. Teprve uvidíme, zda dokáže účinně obnovit jistý monetárně-politický vliv. Přitom se však málokdy zmiňuje jedna důležitá otázka: v malých otevřených ekonomikách – což je popis, který se hodí téměř na každou zemi s výjimkou USA – je hlavním kanálem monetární politiky měnový kurz.

Tento kanál se opomíjí z jednoho dobrého důvodu: politiky měnových kurzů ve své podstatě ožebračují ostatní země. Nekonvenční politiky, které si kladou za cíl oslabit měnový kurz, jsou technicky možné i při nulových úrokových sazbách a na úrovni jednotlivých zemí budou s vysokou pravděpodobností účinné. Zvyšování konkurenceschopnosti prostřednictvím znehodnocení měnového kurzu nemusí zvýšit export v situaci, kdy se světový obchod rapidně snižuje, ale může utlumit ránu tím, že přesune poptávku směrem k domácímu zboží a službám.