Rusko a Čína ve filmu

NEW YORK – Doba, v níž žijeme, se často nejzřetelněji odráží v zrcadle umění. O postkomunismu v Rusku a Číně bylo napsáno mnohé. Přesněji než kterákoli z publikací, jež jsem viděl, však sociální a politický charakter těchto zemí odhalují dva nedávné filmy: Dotek hříchu od Ťia Čang-kche, natočený v Číně roku 2013, a Leviatan od Andreje Zvjaginceva, natočený v Rusku roku 2014.

Ťiův film je epizodický; jedná se o čtyři volně související příběhy o samotářských projevech extrémního násilí, většinou posbírané ze současných novin. Leviatan je o slušném člověku, jemuž zničí život starosta města, spolčený s ruskou pravoslavnou církví a zkorumpovanými soudci.

Oba filmy jsou obrazově ohromující, navzdory bezútěšnosti příběhů. Temné nebe nad severoruským pobřežím je v Leviatanovi úchvatné a Ťiovi se dokonce daří vykreslit betonovou a skleněnou džungli Šen-čenu, obludného města mezi Kuang-čou a Hongkongem, tak, že vypadá nádherně. Další, co mají oba filmy společného, je fascinace mytickými příběhy, Knihou JóbovouLeviatanovi a spisy o bojovém umění v Doteku hříchu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/jzEf5DQ/cs;