Lee Kuan Yew rest in peace sign Vian Saputra/ZumaPress

Odpočívejte v pokoji, asijské hodnoty

NEW YORK – Jen málo politiků si po své smrti získalo tolik nadšených veřejných projevů podpory jako Lee Kuan Yew, zakladatel Singapuru a jeho dlouholetý bývalý premiér. Muž, kterého Henry Kissinger považoval za prozíravého, ruský prezident Vladimir Putin označoval za politický vzor a prezident Barack Obama popisoval jako “opravdového velikána historie“ jistě musel v životě něco udělat správně.

Jedna věc je nezpochybnitelná – Leeův vliv byl násobně větší než jeho skutečná politická autorita, která - k jeho evidentnímu zklamání, když se v roce 1965 rozdělil Singapur a Malajsie – nikdy nepřesáhla úzké hranice malého městského státu jihovýchodní Asie. Leeův nejsilnější vliv byl v postmaoistické Číně, kde rostoucí podnikání koexistuje společně s autoritářskou, leninistickou vládou jedné strany.

Lee byl průkopník kapitalismu se železnou pěstí. Ačkoliv mnohem méně brutální než Komunistická strana Číny, jeho People’s Action Party (PAP) byla v podstatě vládou jedné strany. Stejně jako mnoho jiných autoritářských vůdců (například Mussolini) byl Lee kdysi socialistou. Jeho myšlení však bylo stejně tak ovlivněno zvláštně nostalgickými vzpomínkami na britskou koloniální disciplínu a osobně prospěšným využitím konfucianismu, kde zdůrazňoval poslušnost vůči autoritám, zatímco ignoroval (rovněž konfuciánské) právo na nesouhlas.

To continue reading, register now.

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

Subscribe

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

https://prosyn.org/cTGrMDDcs