Argentinské lekce

Kolaps argentinské ekonomiky vyústil v dosud největsí státní platební neschopnost. Odborníci se shodují, že jde jen o dalsí z krachů záchranných programů Mezinárodního měnového fondu, v nichž se proplýtvaly miliony dolarů, které vsak nikdy žádnou ekonomiku nezachránily. O podstatě tohoto neúspěchu se vsak vedou spory. Někteří lidé tvrdí, že MMF byl přílis mírný; jiní zas, že byl moc tvrdý.

Ti, kdo viní MMF, mají za to, že problém si zhýralým a zkorumpovaným utrácením způsobila sama Argentina. Přesouvat takto vinu je ovsem zavádějící: zadluženost země lze chápat jako důsledek ekonomických chyb za poslední desetiletí. Abychom se podobným chybám do budoucna mohli vyhnout, musíme porozumět tomu, co a jak se Argentině vlastně vymklo z rukou.

První problémy přinesla v 80. letech hyperinflace. K jejímu sražení bylo potřeba upravit očekávání; to mělo zajistit ,,ukotvení`` místní měny k dolaru v poměru jedna ku jedné. Byla to vlastně obměna zlatého standardu. Bude-li inflace pokračovat, skutečný směnný kurz země se začne zhodnocovat, poptávka po exportu klesne, zvýsí se nezaměstnanost, což sníží mzdové a cenové tlaky. Dokud bude závazek vůči tomuto směnnému systému věrohodný, bude věrohodný také závazek zastavit inflaci.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/v3GzBr0/cs;