Jon Krause

Vítězství supů

NEW YORK – Nedávné rozhodnutí odvolacího soudu Spojených států hrozí obrátit globální trhy suverénních dluhů vzhůru nohama. Dokonce může vést k tomu, že USA přestanou být považovány za vhodné místo k emisi suverénního dluhu. Přinejmenším pak znemožňuje jakékoliv restrukturalizace dluhu na základě standardních dlužních smluv. Zároveň byl postaven na hlavu základní princip moderního kapitalismu – totiž že když dlužník nedokáže zaplatit věřiteli, je zapotřebí nový začátek.

Problém začal před dvanácti lety, kdy Argentina neměla jinou možnost než devalvovat měnu a vyhlásit, že není schopna splatit svůj dluh. Za tehdejšího režimu se země nacházela na rychlé sestupné spirále podobného typu, jaký dnes dobře znají v Řecku i jinde v Evropě. Nezaměstnanost rychle stoupala a úsporná opatření hospodářský pokles ještě zhoršila, místo aby obnovila fiskální rovnováhu.

Devalvace a restrukturalizace dluhu zabraly. V následujících letech až do vypuknutí globální finanční krize v roce 2008 dosahoval roční růst HDP Argentiny 8% a více, což bylo jedno z nejrychlejších temp na světě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/QJ7iIg3/cs;