Argentina: otevřít se, nebo zkrachovat

,,Mám závažné politické poslání," řekl Eduardo Amadeo při svém zvolení argentinským velvyslancem ve Washingtonu. ,,Musím vysvětlit naši přeměnu." Diplomatická vysvětlení ovšem nejsou to, co Argentina potřebuje. Nepotřebuje mrhat penězi, jichž se jí příliš nedostává, na diplomacii pochybné hodnoty - obzvlášť, když země nemá agenturu, která by pomáhala argentinským podnikatelům prodávat zboží v zahraničí. Částka, již Argentina vydává za své diplomaty, se rovná tomu, co maličké Irsko utratí za svou Agenturu na podporu exportu, instituci, kterou se Argentina nikdy nenamáhala vytvořit.

Místo hovorů se svými kolegy by argentinský velvyslanec měl zajít do amerických supermarketů a přesvědčovat jejich manažery, aby nakupovali argentinské zboží, a domlouvat jim schůzky s drobnými obchodníky ze své země. Neměl by dublovat to, co dokáže argentinský prezident a ministr zahraničí. Exportní diplomacie je důležitá, ale podporovat vývoz, navštěvovat obchody a hovořit s odběrateli je ještě důležitější. Evropské prodejny potravin jsou plné výrobků z Izraele, ale jak často narazíte na argentinské hovězí nebo jiné zboží?

Argentinské hospodářství se v posledních letech výrazně otevřelo, navzdory vysokému směnnému kurzu, který vývoz brzdí. Celkový export se mezi lety 1991 a 2001 zdvojnásobil z 12 na 25 miliard USD, přičemž průmyslový export ze 3 na 8 miliard.

https://prosyn.org/AyYbbvrcs