Další „fajnový“ italský chaos

ŘÍM – Hra s kouřem a zrcadly: právě tak se jeví současná předvolební kampaň v Itálii, a to jak Italům, tak i okolnímu světu. Na tom samozřejmě není nic nového: politická dynamika Itálie vždy vyváděla z míry její účastníky i pozorovatele. Skutečnost, že se malé středové straně možná podaří přesvědčit soudy, aby volby odložily, obvyklý zmatek pouze umocňuje.

Jednou z věcí, které se tentokrát zdají jisté, je však pravděpodobný výsledek. Vůdce pravicové aliance Silvio Berlusconi potřetí ve volbách zvítězí (kromě toho také dvakrát prohrál), přičemž u voleb do Senátu se očekává pat. V takovém případě by se Berlusconiho síly mohly spojit se středovou Katolickou stranou Piera Ferdinanda Casiniho, případně pracovat na vytvoření koalice s jejich středolevým protivníkem, Demokratickou stranou vedenou Walterem Veltronim.

Tato kdysi nemyslitelná druhá varianta je možná, poněvadž Berlusconi nevede tak plamennou předvolební kampaň jako v minulosti. Ostrý tón a zarputilá stranickost uplynulých 13 let byly odloženy stranou. Zdá se, že si Berlusconi plně uvědomuje obtíže spojené s vládnutím Itálii.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/SzB3Nsg/cs;