Další „fajnový“ italský chaos

ŘÍM – Hra s kouřem a zrcadly: právě tak se jeví současná předvolební kampaň v Itálii, a to jak Italům, tak i okolnímu světu. Na tom samozřejmě není nic nového: politická dynamika Itálie vždy vyváděla z míry její účastníky i pozorovatele. Skutečnost, že se malé středové straně možná podaří přesvědčit soudy, aby volby odložily, obvyklý zmatek pouze umocňuje.

Jednou z věcí, které se tentokrát zdají jisté, je však pravděpodobný výsledek. Vůdce pravicové aliance Silvio Berlusconi potřetí ve volbách zvítězí (kromě toho také dvakrát prohrál), přičemž u voleb do Senátu se očekává pat. V takovém případě by se Berlusconiho síly mohly spojit se středovou Katolickou stranou Piera Ferdinanda Casiniho, případně pracovat na vytvoření koalice s jejich středolevým protivníkem, Demokratickou stranou vedenou Walterem Veltronim.

Tato kdysi nemyslitelná druhá varianta je možná, poněvadž Berlusconi nevede tak plamennou předvolební kampaň jako v minulosti. Ostrý tón a zarputilá stranickost uplynulých 13 let byly odloženy stranou. Zdá se, že si Berlusconi plně uvědomuje obtíže spojené s vládnutím Itálii.

https://prosyn.org/SzB3Nsgcs