Alternativa k napadení Iráku?

Týmy inspektorů OSN už jsou v Iráku a lhůta, během níž má tato země deklarovat všechny své zbraně hromadného ničení a zařízení na jejich výrobu, vyprší už 8. prosince. Svět si tedy musí rozmyslet odpověď na těžkou otázku: jak se zachovat, pokud se Saddám Husajn nebude řídit rezolucí Rady bezpečnosti týkající se jeho zbraní hromadného ničení? Existuje určitá šance, že irácký prezident požadavky splní, ale Rada bezpečnosti slíbila ,,vážné následky," pokud je nesplní. O jaké následky by mělo jít? Zkušenost nám říká, že ani politický nátlak ani hospodářské sankce Saddámovi vážněji neuškodí. To dokáže jen vojenský zásah.

Jediná možnost vojenského řešení, která nám byla dosud předložena, je invaze s cílem změny režimu, jinými slovy totální válka. Zahájit válku je vždy závažným rozhodnutím a důsledky nelze předem jasně vypočítat. V tomto případě existuje pět klíčových oblastí nejistot a rizik.

Zaprvé, boje samotné nemusejí být procházkou růžovým sadem, jak tvrdí někteří. Churchill kdysi napsal: ,,Nikdy, nikdy, nikdy si nemysli, že vést válku může být snadné a jednoduché." Irácké síly ohlupované propagandou a režim, který je na všem úrovních spoluodpovědný za Saddámovy zločiny, nebudou bojovat za udržení dobytého území (jako tomu bylo ve válce v Perském zálivu roku 1991), ale budou bránit svou vlast. To vyvolává hrozbu pouličních bojů v Bagdádu, použití biologických nebo chemických zbraní ze zoufalství, útoku, který se pokusí zaplést do sporu Izrael, množství vojenských i civilních ztrát a další destrukce zpustošené společnosti.

https://prosyn.org/bg7kEXfcs